|
Big Sky Country | When you get to where you need protein, full feed alfalfa—-every 3 or 4 days.
About 30 lbs, unrolled, if they go to water, come back, and slick it up—-you got it. Cost you 300 lbs a mo. Everybody got full. They ain’t standing by gate. 1/3 the gas, time and trips
Tubs: overeat, waste, cow that needs it the least gets the most.
Lick tubs—-do the math——let’s see—-20% is 400 /b per ton my protein cost per pound is…… | |
|